برگی از دفتر نامداران تالش و تات

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

طبقه بندی

نویسندگان

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo


تاریخ:دوشنبه 17 آبان 1395-07:03 ق.ظ

علی عبدلی پژوهشگر نامدار تات وتالش

نیکنهاد

برگرفته از صفحه اینستا گرام رمضان نیک نهاد

https://www.instagram.com/p/BMekBWZBkj-/?taken-by=ramezan.niknahad

دکتر علی عبدلی که به حق باید اورا بنیانگزار و پدر تالش شناسی دانست در سال 1330 در یک خانواده تاتی در کلور دیده به جهان گشود او در دوازده سالگی همراه خانواده به دیار تالش مهاجرت نمود ،او باتمام وجودش سختی روزگار را همراه خانواده تجربه نمود و باو جود سختی و تنگدستی هرگز عشقش را به فرهنگ تات وتالش ازدست نداد در زمانی که بسیار از همسالان او با آسایش نسبی در تحصیل بودند او مجبور به کار برای امرار معاش بود به این سبب از بسیاری علوم کلاسیک ودانشگاهی عقب ماند ،

علی عبدلی علاقه بسیاری به فرهنگ و تمدن تالش داشت وبه درستی پیوند و همبستگی تات وتالش را نشان داد علاقه او به فرهنگ تالش موجب گردید تا با وجود سختی ها و مشقت های فراوان تحقیقات وسیعی درباره تالش به عمل آورد و با چاپ دهها کتاب معتبر و صد ها مقاله خود را به عنوان بنیانگذار تالش شناسی معرفی کند. علی عبدلی توانست بار دیگر نام تالش را که به تدریج در همه جا در حال فراموشی بود زنده کند . آثار او در دوستداران تالش امید بخش بود . نگارنده با ستایش و قدر شناسی از همه تلاشهای ارزنده و گراسنگش اعلام می دارد که دکترعبدلی از مفاخر تالش و مایه الهام بسیاری از ماها در همه کار هایی پژوهشی و تالش شناسی بوده ، امیدوارم نسل جوان تالش بیشتر با کتابها وآثار ارزشمندش در حوزه تالش شناسی آشناشوند . او که تمام زندگی خودرا صرف تحقیقات و کتاب های تالش شناسی نموده است و از همه فعالیتهای اقتصادی عقب مانده ، حداقل کاری که ما می توانیم به عنوان قدر شناسی از این نامدار تالش انجام دهیم خریداری کتابهای ارزشمندشان است تا توانی برای او بماند و همچنان برای تالش بنویسد .

عبدلی در اوایل دهه ی پنجاه با پیوستن به زمره نویسندگان رادیو گیلان و همکاری با مطبوعات آغاز کرد . پس از انقلاب اسلامی فعالیتهای پژوهشی خود را به صورت تخصصی در زمینه ی تات و تالش شناسی ادامه داده است ودر این زمینه علاوه بر چاپ دهها مقاله ی پژوهشی در مطبوعات ، روزنامه نگاری ، اجرای پروژه های تحقیقی ، شرکت و سخنرانی در همایشهای ایران شناسی در داخل و خارج از کشور، همکاری در ساخت چند فیلم مستند مربوط به تالش ،تاسیس موسسه تالش شناسی، دبیری چند همایش استانی و منطقه ای و…تاکنون ۲۰ جلد از آثار پژوهشی خود را منتشر کرده و به پاس این کوشش ها موفق به دریافت دکترای افتخاری از آکادمی ملی جمهوری آذربایجان ، مدال علمی از دانشگاه دولتی ارمنستان، جایزه ادبی دکتر معین از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، جایزه پژوهشگر برترکشوری از سازمان صدا و سیما و لوح تقدیر نخبه فرهنگی پیشکسوت از استانداری گیلان گردیده است:

بخشی از فعالیتهای فرهنگی دکتر عبدلی : – ۱۳۵۲ - معرفی در هفته نامه ادبی فردوسی « ویژه نوروز ۱۳۵۲ » به عنوان یکی از ۱۰ شاعر جوان برتر کشور و اختصاص سه صفحه به معرفی ایشان . ۱۳۵۴دایر نمودن برنامه (سیری در تالش ) در رادیو گیلان .اوج گرفتن فعالیت های فرهنگی .

۱۳۵۸ انتشار مجموعه شعر جنگل و جنازه و انتشار نشریه دامون به اتفاق آقایا ن بشرا،پوراحمد جکتاجی ، مرادیان گروسی و شادروان مظفری. ۱۳۶۳انتشار کتابهای فرهنگ تاتی و تالشی و تالشی ها کیستند . مشارکت در ساختن فیلم های مستند تالش ، زغالپزان ، عید اهل سنت ، کوئج،نوشتن فیلمنامه فیلم منگو ،اجاره کردن یک مغازه و اشتغال به کتاب و نوشت افزار فروشی برای تامین معاش.

۱۳۶۸انتشار کتاب ترانه های شمال ، تاتها و تالشان و ویرایش دوم تالشی ها کیستند . ۱۳۷۳دعوت به جمهوری آذربایجان و دریافت دکترای افتخاری از آکادمی ملی آن کشوربه پاس بنیانگذاری تالش شناسی در ایران . انتشار کتاب نظری به جامعه عشایری تالش و نخستین نشریه تالش با نام ( ویژه تالش ). سخنرانی در همایش فرهنگ و ادبیات گیلان – دانشگاه گیلان . سفر به جمهوری آذربایجان در ترکیب یک هیات پژوهشی از سوی استانداری گیلان و گردآوری حدود ۲۰۰ برگ سند جدید در مورد نهضت جنگل. ۱۳۷۸- انتشار کتابهای : تاریخ کادوسها ، مشاهیر تالش ، چهار رساله در زمینه تاریخ و جغرافیای تالش . شرکت و سخنرانی در همایش های نوروز در تخت جمشید ، محرم در فرهنگ مردم سازمان میراث فرهنگی . انتخاب به عنوان پژوهشگر برگزیده سال گیلان.

۱۳۷۹اعزام به جمهوری آذربایجان از سوی سازمان صدا و سیما به اتفاق بهمن کاظمی برای انجام پژوهش در زمینه موسیقی فولکلوریک و گرد آوری بخش مهمی از آخرین بقایای موسیقی اصیل تالش شمالی. ۱۳۸۰انتشار کتاب های فرهنگ تطبیقی تالشی – تاتی - آذری ، ادبیات تات و تالش ، اخبار نامه و آفتاوَ جار . شرکت وسخنرانی در همایش های فرهنگ گیلان زمین دانشگاه تهران و تات شناسیدانشگاه آزاد تاکستان .انتخاب به عنوان پژوهشگر برگزیده سال گیلان .ترجمه و انتشار کتاب تاریخ کادوسها در جمهوری آذربایجان . ۱۳۸۴انتشار کتاب نگاهی به گذشته تالش. شرکت و سخنرانی در همایشهای مختلف استانی. دریافت جایزه ادبی دکتر معین . بنیانگذاری مؤسسه تالش شناسی . ۱۳۸۶انتشارکتابهای : تاریخ تالش و خوراکهای تالشی .

۱۳۸۷- انتشار کتاب ترانه های مردم و نغمه های شادی، دعوت به شانزدهمین جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما .دریافت دیپلم افتخار به عنوان بهترین پژوهشگر از سازمان صدا و سیما

۱۳۸۹انتشار کتاب تات های ایران و قفقاز .

۱۳۹۱شرکت و سخنرانی در کنگره بین المللی ” ملل قفقاز واقوام کناره های دریای خزر ” دانشگاه ایروان و دریافت مدال علمی از دانشگاه مذکور . رونمایی از انتشار ویراست سوم کتاب ” تالشان ” کیستند ” و رو نمایی از سردیس ایشان در مراسمی ویژه که به همت مرکز گیلان شناسی و فرهنگکده تالش برگزار گردید .

۱۳۹۱انتشار « یادنامه دکتر علی عبدلی »در برگیرنده مقالاتی از ۴۰ اندیشمند ، پژوهشگر و هنرمند و ویراست سوم کتاب تالشان کیستند

۱۳۹۲انتشار کتاب فهلویات باباطاهر همدانی و دبیری همایش پیشکسوتان موسیقی تالش
۱۳۹۳انتشار کتابهای قصه ها و مثل های تالشی و تاریخچه مطبوعات تالش و دبیری نخستین کنگره شعرو ادب تالش

۱۳۹۳انتشار ویراست دوم تاریخ تالش و فرهنگ تطبیقی تالشی- تاتی – آذری

۱۳۹۴ انتشار مجموعه مقالات و اشعار کنگره شعروادب تالش ضمنا ایشان در حال حاضر علاوه بر اینکه سمت مدیریت موسسه تالش شناسی را برعهده دارد، عضو افتخاری آکادمی ملی جمهوری آذربایجان ، عضو پیوسته بنیاد ایران شناسی و عضو انجمن علمی دبیران تاریخ استان گیلان نیز هستند .

گرد آوری از رمضان نیک نهاد با بهره گیری از پایگاه تالش شناسی
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic