برگی از دفتر نامداران تالش و تات

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

طبقه بندی

نویسندگان

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo


تاریخ:یکشنبه 21 اردیبهشت 1393-05:48 ب.ظ

صحبت‌ رو در رو با علی عبدلی

گفتگوی‌ هلال‌ محمداف‌  با تات‌ و تالش‌شناس‌ ایرانی‌، علی‌ عبدلی‌

 چندی پیش یك‌ گروه‌ از خادمان‌ فرهنگ‌ در باكو گرد آمدند تا در سمینار زبان‌ وفرهنگ‌ تالش‌ شركت‌ نمایند. در شماره‌ 9 نشریه‌ صدای‌ تالش‌، اعضاء آن‌ گروه‌ به‌ اختصارمعرفی‌ شدند وبه‌ دنبال‌ آن‌ مطلب‌ دیگری‌ در همین‌ مورد در نشریه‌ (باكینسكی‌ رابوچینی‌)  درج‌گردید. در آن‌ زمان‌ ما موفق‌ نشدیم‌ كه‌ مردم‌ آذربایجان‌ را با مهمانان‌ ایرانی‌ خود آشنا نماییم‌ولی‌ اكنون‌ كه‌ انتشار دوره‌ جدید (صدای‌ تالش‌) آغاز شده‌ است‌. دكتر هلال‌ محمداف‌ متن‌مصاحبه‌ای‌ را كه‌ در آن‌ زمان‌ با دكتر علی‌ عبدلی‌ انجام‌ داده‌ بوده‌، در اختیار ما گذاشته‌ است‌ كه‌ذیلاً از نظرتان‌ می‌گذرد. سردبیر.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتگوها 
تاریخ:جمعه 19 اردیبهشت 1393-05:00 ب.ظ

آرمانگرایی‌ در جنبشهای‌ قومی‌

 گفتگوی‌ محمود مژدهی‌ با علی عبدلی

 مژدهی‌: آقای‌ عبدلی‌ آرمانگرایی‌ در اندیشه‌ ی‌ ناموران‌ جنبشهای‌ قومی‌ را چگونه‌ارزیابی‌ می‌كنید؟ مثلا افرادی‌ چون‌ شیركوه‌ شاعر پر آوازه‌ كرد، شهریار شاعر آذری‌ ربان‌،حسین‌ منزوی‌ شاعر محبوب‌ زنجانی‌، شیون‌ فومنی‌ و... آیا به‌ نظر شما این‌ ناموران‌ كه‌ دراغلب‌ موارد به‌ زبان‌ محلی‌ و برای‌ قوم‌ خود كار فرهنگی‌ و ادبی‌ انجام‌ داده‌اند، در سطحی‌بالاتر یا پایین‌تر از ناموران‌ ملی‌ مانند شاملو، فروغ‌ و یا حمید مصدق‌ قرار دارند؟ در این‌مقایسه‌ گستردگی‌ و ژرفای‌ فعالیت‌ آرمانگرایانه‌ معیار است‌ و یا غنای‌ محصولات‌ ادبی‌ودرجه‌ شهرت‌؟. در ادامه‌ همین‌ پرسش‌ می‌خواهم‌ بدانم‌ تعریف‌ شما از آرمان‌ و آرمانگرا چیست‌ .


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتگوها 
تاریخ:جمعه 19 اردیبهشت 1393-10:40 ق.ظ

علی عبدلی در یک نگاه

  علی عبدلی کوشش های ادبی و پژوهشی اش را در اوایل دهه ی پنجاه با پیوستن به زمره نویسندگان رادیو گیلان و همکاری با مطبوعات آغاز کرد . پس از انقلاب اسلامی فعالیتهای پژوهشی خود را به صورت تخصصی در زمینه ی تات و تالش شناسی ادامه داده است ودر این زمینه  علاوه بر چاپ دهها مقاله ی پژوهشی در مطبوعات ، روزنامه نگاری ، اجرای پروژه های تحقیقی ، شرکت و سخنرانی در همایشهای ایران شناسی ، همکاری در ساخت چند فیلم مستند مربوط به تالش و غیره ، تاکنون ۱۸ جلد از آثار پژوهشی خود را منتشر ک رده است:

ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتارها 
تاریخ:جمعه 19 اردیبهشت 1393-07:23 ق.ظ

نمایه آثار و فعالیت های علی عبدلی از 1352 تا 1392 ( 1 )

نگاه عبدلی    

علی عبدلی؛ تات و تالش شناس بلند آوازه ایران ، اكنون به عنوان بنیانگذار تالش شناسی و پژوهشگری تاثیرگذار در قلمرو ایران شناسی شناخته می شود . ایشان با خلق آثاری گرانسنگ در گستره ای فراگیر ، از مردم نگاری تا تاریخ و زبان شناسی و ادبیات ، جایگاه مذكور را به استناد آنچه که در ذیل می آید ، به شایستگی تمام احراز نموده است .

در مورد شرح حال ، فرایند كوشش های پژوهشی و دیدگاههای  این شاعر و محقق، تا كنون اطلاعات زیادی در منابع مختلف آمده است ولی نمایه كاملی از آثار ایشان تاكنون یا تدوین نگردیده و یا منتشر نشده است . از این رو اینجانب در مقام فرزند و شاگرد كوچك ایشان ، انجام این مهم را برعهده گرفته ام و حاصل كار چنان شده كه ذیلا ارایه گردیده است .ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتارها 
تاریخ:جمعه 19 اردیبهشت 1393-07:22 ق.ظ

نمایه آثار و فعالیت های علی عبدلی از 1352 تا 1392 ( 2 )

و – نقد و بر رسی و معرفی کتاب :

یک کتاب و یک مسئله، ماهنامه گیله وا ، سال6 ، شماره 44 ، رشت ، 1376

شاملو و پاسخی به سخنان او ، ماهنامه دنیای سخن ، سال 1 ، شماره 1 ، تهران ، 1370

معرفی کتاب مطالعاتی در زمینه تاریخ ، زبان و فرهنگ آذربایجان، روزنامه ابرار ، سال؟ ، شماره8 ، تهران ، 1380 .ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتارها 
تاریخ:پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393-09:17 ب.ظ

برای تالش شناس بزرگ دکتر علی عبدلی

 به قلم پروفسور سید حسن امین

سال ها پیش که در مقام دانشجو به مدرسه ی مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن راه یافتم و هنوز هم عضو کانون فارغ التحصیلان آنم، به کلاس هایی در رشته ی کارشناسی ارشد با عنوان (مطالعات منطقه ای) Area Studies برخوردم و دانستم تاریخ، فرهنگ، زبان و آداب یک منطقه چه اندازه حائز اهمیت است.ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتارها 
تاریخ:پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393-09:15 ب.ظ

دکتر علی عبدلی، چهره ی شاخص جنبش تالش

دکتر محمد طاهر نظامی

در نوزائی، بازسازی و بازپیرائی تاریخ و تمدن غبارگرفته و پاره پاره شده دولت ماد کوچک و به تعبیر روشن شناسنامه و جایگاه قوم تالش (1) در گستره امپراتوری ایران باستان گذشته از اندک اشارات و تک نگاریهای معدود مورخین، جهانگردان و جهانخواران (2)! انگشت شمارند آثار، پژوهش­ها و نوشته­های مدون و مستند درباره تالشان، سرزمین و سرنوشت تاریخی آنها.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتارها 
تاریخ:پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393-08:38 ب.ظ

کسی که تاتها و تالشا ن را به هویت خودشان دعوت کرد.

دکتر جهاندوست سبز علی پور

هیچ وقت نمی­توانم بیانات استاد دکتر بهمن سرکاراتی را فراموش کنم که می­گفت: «روزگار ما از یک دیدگاه عصر تشخص‌ستیزی است. مردم زمانه روگردان از هرگونه تبعیض و تفاوت، هراسان از هر نوع تشخیص و تمایز، با شتاب هرچه تمام‌تر به سوی یکسانی و یکدستی و یکنواختی رانده می‌شوند. پیروان آیین جهان‌بینی، طرفداران یکسوگرایی اجتماعی و کارگزاران سوداگری آزاد جهانی می‌کوشند طرحی بیندازند و سامانی بچینند تا در ناکجاآباد هزارۀ سوم، همگان زیر سلطۀ یک نظام اقتصادی نامرئی، همه مثل هم بزایند و مثل هم بزیند و مثل هم بمیرند!


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتارها 
تاریخ:پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393-08:36 ب.ظ

پرچم دار تالش شناسی

حسین سفری سید آبادی

معلوم نیست چرا حرفهای صادقانه را تنها وقتی می توان زد که آبها از آسیاب افتاده باشند، معلوم نیست ما انسانها چرا همواره منتظر افتادن آب از آسیابیم، تا کار کارستانمان را انجام دهیم و باز معلوم نیست قرار بوده ابتدا چه کاری انجام بدهیم  که گذاشتیم برای بعد از افتادن آب از آسیابها، ولی معلوم است وقتی می توان مثل دکتر علی عبدلی تلاشی برای حرف حساب زدن نمود که از روی آسیاب ادراک انسانها، آبهای احساسات غیرواقعی فرو ریخته باشد و وجدان جلا زده اش در دسترس عقل باشد کاری کارستان به نظر می رسد برای معرفی هر مفهومی نیاز به گزاره ای است تا در ارتباط معانی کلمات آن، مفهوم آن پدیده باز نمایانده شود و هر تعریفی مولفه هایی دارد و با این مولفه هاست که پی بردن به مفهوم امکان پذیر هست یا نیست.

ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تاریخ:پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393-08:34 ب.ظ

یکی از برگزیدگان ممتاز قلمرو فرهنگ ایران

  دکتر مرتضی طالع ماسوله

 بر این باورم که رسالت این رساله جمع­آوری شده در قلمرو و حاکمیت معرفت اندیشه یکی از اندیشمندان فرهنگ ایران عزیز می­باشد.

در طول تاریخ تمدن بشر از دو عنصر تجلیل و تکریم کردن از مقدسات انسان و انسانیت بوده:اول: کسانیکه بر دین و میهن خود بذر جان پاشیدند تا خوشه­های عشق دین دوستی و میهن دوستی به بار نشیند.

دوم: جان سوزانی که فانوس دانش و فرهنگ را بر سر کوی و برزن این سرزمین برافروختند.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : گفتارها   • تعداد صفحات :5
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic